Секрети РЛС “Памір” – загадкові куполи в горах

РЛС Памір

На горі Томнатик, на висоті1565 м. знаходиться унікальна колишня радіолокаційна станція “Памір”, яка складається із трьох білих куполів, які також можна впізнати за відеокліпом до пісні «1944», з якою співачка Джамала виграла Євробачення-2016. Станція “Памір” нагадує своїми краєвидами гірську систему у Центральній Азії, через що і отримала таке порівняння у назві. Щоб добратися до даного об’єкта потрібно ще здолати шлях і пішки8 км, так як “Памір” відкривається для людей із особливою душею та наснагою.

В нас часто запитують, що таке “український Памір”

І чому ми туди їдемо?
Це колишня військова станція радіо локаційних військ, збудована в 1960-х роках, для стеження за переміщенням у повітряному просторі від Турецького узбережжя до Балтійського моря під час так званої “Холодної війни”.
Назва військового об’єкту в/ч 39858 була засекречена у радянський час і тому кодова назва “Памір” збереглася до нашого часу, з однією лише відмінністю – секретна назва, стала туристичною локацією з хештегом в соціальних мережах #Памір
Розташування: Знаходиться колишнє військове містечко за 16 км. від населеного пункту Шепіт (Чернівецька область), на межі кордону з Румунією. У серці Буковинських гір на висоті 1565 метрів (гора Томнатик). Дорога до куполів не є надтострімкою основних 12 км. маршруту і пролягає повз державний кордон України (*при поході не забувайте подавати заявку в прикордонну службу України, для дозволу та мати при собі документи, що засвідчують особу);
Добратися до бази можна також на позашляховиках, щоб не мочити ногі переходячи річки вбрід (КАМАЗ або джипи, що може влетіти в копійку самотньому подорожуючому).
Історія: Будувалася в 1960-х роках. В п’яти куполах розміщувалися різні станції для спостереження за повітряним простором: Дубрава 5Н84 – мобільна, П-18 (станція дальнього виявлення літаків – “Лена” до сьогодні знаходиться), високоміри, оператори. З 1987 року (Руст Матіас приземлився на Червоній Площі) надійшла нова станція П-20 для виявлення низьколітаючі цілі.
У містечку знаходилися: казарми, клуб, бані, пекарня, їдальня, готель для військових офіцерів, гаражі, величезна к-сть техніки та від 60 до 120 чоловік, особового складу. Закриття “Паміру”, як військового об’єкту відбулося в 1995 році, з цього часу туристи все більше намагаються побачити колишні секрети “Паміру”.
Цікавинки:
Оскільки подібних об’єктів на території України не так багато, для розуміння всієї картини секретності приведемо інші локації подібні за секретністю:
Військове містечко Чорнобиль-2, або “Дуга” ;
База ракетних військ у Первомайську;
“Дуга-Н” – поблизу м. Миколаїв (не зберіглася до наших днів);
Ракетна база поблизу м. Броди.
Сьогодення:
В наш час вже третій рік поспіль на “Памірі” проходить фестиваль “ПамірFest”;
Джамала приїздить знімати кліпи (“1944”);
Туристи подорожують в пошуках нових локацій та менш популярних маршрутів;
Місце для неймовірних фото;
Було цікаво? Ставте лайк та підписуйтеся.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *